RSS
sobota, 24 grudnia 2016

A było to tak.

Pieszczoch uznał, że stolica nie jest dla niego miejscem na Święta, wsiadł więc w samochód i sześciogodzinnie zmagając się z mgłą gęstą jak pogarda żywiona przez polityków do wyborców, przedarł się do Krakowa. Sen pozwolił odzyskać mu siły, wysłał więc wspólnego esemesa do Ojcu i Tego od teledysku, z wieścią, że przybył i oczekuje ich entuzjastycznej ochoty na spotkanie.  Tot odpisał dyplomatycznie, że on i owszem, ale nie wie jak Ojcu, a Ojcu nie odpisał, bo nie zauważył.

Jak się okazało, zauważył ciut później i odpisał, ale tylko do Pieszczocha. Wspólnie wpadli na genialny, zważywszy przedwigilijną porę, pomysł, by zrobić Totowi niespodziankę i uprowadzić go na miasto z zaskoczenia. "Umówmy się o dwudziestej na Ryku Podgórskim", zaproponował Ojcu. Obaj spiskowcy zgodzili się, że to świetny plan.

O dwudziestej Ojcu zjawił się na Rynku Podgórskim (po wschodniej stronie kamienicy Tota), ale nie zastał tam Pieszczocha, ten bowiem czekał już po zachodniej stronie budynku. Czekali na siebie nawzajem około dwudziestu minut. Potem przemarznięty i zirytowany Pieszczoch wysłał esemes: "gdzie jesteś?"

Tylko bogowie informacji wiedzą, czemu ta wiadomość dotarła do Tego od teledysku, który odpisał: "w domu". Chwilę później Pieszczoch domofonił już do niego, a gdy pokonał wszystkie bramy, wpadł do mieszkania Tota rycząc ku jego zdumieniu: "Gdzie jest ten palant, który kazał mi tyle czekać?"

Ten od teledysku zamarł zdumiony, Pieszczoch minął go rycząc wspomniany tekst, przeleciał przez mieszkanie, a nie zastawszy w nim Ojcu, zawrócił do Tota i wywrzeszczał: "Gdzie jest ten palant?"

"Kto?" - szczerze zdziwił się Tot, wciąż jeszcze nie wiedząc jeszcze, że padł ofiarą niespodzianki.

W tym czasie Ojcu cierpliwie marzł na Rynku Podgórskim.

01:05, tenodteledysku
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 września 2016

Dziś nie jest w pełni człowiekiem. To proste. Wydaje mu się, że nie może na przykład wmieszać się w tłum zakręcony na ciemnym parkiecie jakiejś dyskotekowej piwnicy. Że nie może stanąć obok dziewczyny w barze, zagadać, a potem wyjść dokądś z dłonią na jej biodrze. Że gdyby teraz wybiegł z domu, to czułby się niekomfortowo z takim gestem, że kilkadziesiąt rodzajów okazywania emocji nie leży w jego naturze i możliwościach.

Że coś mu się dziś nie uda. A to, co się uda, nie będzie satysfakcjonująco dopełnione.

Ten od teledysku od rana chodzi pobudzony. Nadużywa słowa: "jakiś" na opisywanie świata. Z niechęcią myśli o konieczności wypicia alkoholu w towarzystwie Pieszczocha. Klnie, ale żadne z przekleństw nie wydaje mu się wystarczająco silne.

Człowiek w pełni, to ten, którego stać na każdy rodzaj gestu, jaki potrafi z siebie wydobyć.

19:19, tenodteledysku
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 sierpnia 2016

Najpierw drze się pies. Albo nie. Najpierw ten sam taksówkarz, co zwykle (jak okazuje się po raz trzeci) pyta: "a, pod te drzwi?". Potem rozmawiacie o podróżach, a on rzuca: "no niestety, nie chce być inaczej, znowu dwadzieścia dziewięć", potem drze się pies, potem miejsca w mieszkaniu brakuje na rzeczy z walizki większej wewnątrz niż na zewnątrz. Łyk piwa. Spacer do Żabki, żeby nakarmić lodówkę. Spacer do restauracji, żeby odkryć jak artystycznie potrafią tam układać puste przystawki. Na szczęście pełne danie jest pyszne i syte, choć znów okazuje się, że krewetki smakują lepiej tam, gdzie mieszkają.

 

Później Ojcu i Ten od teledysku spędzają, jak zwykle, miłe chwile podsumowując ostatni weekend, który konsumpcyjnie składa się z: czeskiego wina, macedońskiego wina, serbskiej śliwowicy, czeskiego piwa oraz sera dorastającego przez rok i opowieści.

 

Odkrywają, że to już prawie jesień. Próbują odgadnąć jakie zwierzę hałasuje w krzakach za ich plecami. Ojcu obstawia jeza i chyba ma rację. Opowiadają sobie w zabawny sposób o swoich przygodach.

 

Potem pożegnanie, serdeczne, wesołe.

 

Aż wreszcie Ten od teledysku wraca do domu, rozściela łóżko, kładzie się w nim i zaraz musi wstać, by napisać to wszystko, co powyżej, byście zrozumieli, jak dziwne jest to, że właśnie, po raz pierwszy w życiu, poczuł się tak bardzo obco we własnym łóżku.

 

00:58, tenodteledysku
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 czerwca 2016

Odkąd trzy lata wcześniej pierwszy szerszeń wpadł do mieszkania Tego od teledysku rozpoczynając tym samym prawie co wieczorną serię odwiedzin, kończących się zwykle śmiercią nieproszonych gości aż do tego jednego razu, gdy szerszeń ukrył się między książkami, by przenocować między nimi i spokojnie odlecieć o świcie, Ten od teledysku ciągle słyszy bzyczenie. Jakby szerszenie wygryzły gniazdo w styropianie oblepiającym ocieplająco ściany jego mieszkania. Czy Ten od teledysku siedzi przy biurku, czy kładzie się spać, coś bzyczy.

 

Szerszenie nie przylatują ostatnio, choć przecież przysłały zwiadowcę wiosną. Ale wczoraj coś sporego przeleciało obok głowy Tota, dostrzegł jeszcze przezroczyste skrzydła, duże ale roztrzepotane bardziej jak wśród ciem, niż szerszeni. Wyobraźnia dopowiedziała żółty korpus, albo może oczy naprawdę go dostrzegły. Stwór był jednak cichy. Czmychnął w odmęty sargassowego kawałka podłogi, gdzie puste kadłuby butelek po winie ociekają kurzem po ostatniej wizycie Rudego. "Widziałem kolibra u siebie na balkonie", opowiadał Rudy przeglądając etykiety na butelkach wyciąganych z "piwniczki" - ciemnej przestrzeni za łóżkiem wyszczerzonym z segmentu uginającego się pod książkami, to tam kiedyś ukrył się szerszeń, "Rok temu nie mogłem uwierzyć, że widzę kolibra w Belgradzie na Dunaju, a wczoraj widziałem go u siebie na balkonie w Nowej Hucie." Stwór zniknął i być może Ten od teledysku znów nocował z obcym.

 

I może właśnie myśl o tym nie dawała mu spać. Obudził się w okolicach czwartej. Odsunął firankę, otworzył szerzej okno i prawie całkiem odrzucił kołdrę ciesząc się chłodem świtu. Ptaki darły się po swojemu, a on uświadamiał sobie, że ostatnio coraz mniej spotyka na podwórku gołębi, choć innych ptaków przybywa. Może to sprawka kun, może lisów, może puszczyka, który całkiem niedawno wpadł na pomysł zapolowania na miniaturowego psa sąsiada?

 

Spróbował zasnąć, ale to nie takie proste, gdy już się raz otworzy oczy i nie zamknie ich wystarczająco szybko. Leżał więc nie myśląc przez chwilę o niczym, aż uprzytomnił sobie, że znów słyszy bzyczenie. Pomyślał o szerszeniach budzących się tuż obok jego głowy w gnieździe wygryzionym w ścianie. Ale to nie szerszenie się budziły a miasto. Ruch narastał na głównych arteriach nie tak całkiem dalekich od podwórka Tego od teledysku. Dobiegał doń właśnie jako bzyczenie. Uparte, niezmożone, narastające coraz wścieklej.Za chwilę obudzi się wszystko. A wtedy jeden z tych skurwieli, którzy od trzech lat remontują kamienicę obok Tego od teledysku przy użyciu wierteł znów wprawi cały świat w wibracje. Ten od teledysku codziennie myśli o nożu w szufladzie, którym mógłby podrzynać gardła wszystkim draniom z świdrami i wiertarkami. Albo marzy, że mógłby się dogadać z szerszeniami, żeby to one pozabijały robotników w kamienicy obok. Czasem dochodzi do wniosku, że  jedynym rozwiązaniem jest wysadzenie całej kamienicy.Tak się to właśnie zaczyna, Od bzyczenia, którego nie można ugasić.

 

 

06:26, tenodteledysku
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 19 czerwca 2016

Rudy biegł środkiem drogi machając rękami, jakby spodziewał się, że tej nocy grawitacja musi wreszcie mu ulec. Tak rozświergolonego Ten od teledysku nie widział go chyba jeszcze nigdy. Rudy cieszył się ze wszystkiego i do wszystkiego się śmiał. Nie potrafił usiedzieć w jednym miejscu. Podczas, gdy Ten od teledysku i Os. oddawali nieco absurdalnej przyjemności rozmawiania w dwóch językach równocześnie, Rudy biegał wokół nich i cieszył się życiem; beztrosko, nieco na przekór sensom. Aż wreszcie oświadczył, że nie zgadza się na to, by wieczór zakończył się tutaj, że muszą wszyscy iść do Cycatki, inaczej cały ten wyjazd się nie spełni.

 

- Cycatka? - zapytała blondynka, najbardziej chyba spośród gospodarzy zainteresowana rozmową.

 

Spróbowali jej wytłumaczyć. Gdy zrozumiała, wymieniła z kolegami kilka uwag w języku, z którego Ten od teledysku rozumiał mniej, niż piąte przez dziesiąte. Rozpoznał jednak rozbawienie na ich twarzach, gdy je zobaczył.

 

Wyruszyli więc we trzech do Cycatki, choć ujrzeli ją wcześniej tylko przez chwilę, gdy mijali knajpę, w której stała za barem. Przez chwilę i we fragmencie ukazanym przez półotwarte okno. Ten fragment sprawił jednak, że Rudego opanowała obsesja nakazująca mu wymusić na pozostałych porzucenie przyjemnego miejsca i podróż przez pogrążoną w nocy ulicę wiodącą przez wieś, której prawie wcale nie znali do knajpy, której przaśność sprawiała wrażenie wyheblowanej tępo na pokręconym kawałku drewna.

 

Stali i jedyni bywalcy potraktowali przybycie Rudego, Tota i Os.a jak zdarzenie, które można jedynie zlekceważyć bądź zabić. Trzech durnych turystów zeszło ze ścieżki i wbiło się w środek spokojnego nocnego życia kilku mężczyzn uciekających zapewne co noc do knajpy prostej i posępnej, wolnej od ekstrawagancji ozdób, reklam, czy jakichkolwiek zbędnych zachęt. Oddawali się pod opiekę monstrualnej barmanki w miejscu zbudowanym jedynie z niezbędnych elementów: czterech ścian, kilku stołów, krótkiego baru składającego się z pięciu ścianek ze sklejki, piwa i Cycatki.

 

Nawet Rudy przyznał, że lepiej stamtąd odejść, nim nieodwracalnie zrujnują istotę tego miejsca swoją obecnością. Prędko wypili piwa i rozwiali się jak niepotrzebne sny.

22:49, tenodteledysku
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 czerwca 2016

...a to było tak. Siedzieli we dwóch w Punkcie Docelowym i kompletnie nie zwracali uwagi na pustkowienie knajpy, bo zbyt się skupiali na tej ultraślicznej nadseksownej blondynce, do której startowali obaj na przekór wichrom różnic wieku. Wreszcie Os. pierwszy raz podupadając na duchu i kondycji knajpowej bąknął: "to ja was zostawię" i zniknął. Dopiero wtedy Ten od teledysku zorientował się, że w knajpie został tylko on, prześliczna i barman. Ten ostatni przysiadł się i przyobejmował do przedostatniej, wobec czego Ten od teledysku też sobie poszedł. A w każdym razie tak mu się wydaje, bo prawdę mówiąc ostatnie zachody tego wieczoru trochę mu umykają.

 

W każdym razie w domu był po czwartej.

 

I oto dziś, przekracza Wisłę w jakże intelektualnym towarzystwie jednego z tych właśnie młodych pisarzy, którzy ostatnio są znani i należą do znanej grupy (pierwszej chyba takiej od czasów Skamandrytów). Ktoś wyskakuje zza pleców, okazuje się, że to znajomy literata i nowy sąsiad Tota. Chwila na uściski dłoni i wspólna decyzja prowadzi ich, już trzech, do Puktu... A stamtąd nagle piękna blondynka, zawarkoczowana, zgrabna, nadniebiańsko seksowna gna ku nim rozkładając ramiona, a właściwie rozrzucając je w dzikiej, spontanicznej radości. Hurra, co za powitanie. "ale szczęście ma literat albo sąsiad" - myśli Ten od Teledysku.

 

Cóż za błąd! To dla niego rozkładały się te ramiona, których nie zapamiętał, w imię wspomnień, których nie pamięta.

 

Jeśli to nie jest umieranie, to on nie wie, co może nim jeszcze być.

01:17, tenodteledysku
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 czerwca 2016

... napisała do Tego od teledysku, że jest beznadziejną osobą (ona, nie on). W efekcie od rana Tot stoi przed lustrem i wrzeszczy: "Ludzie ogarnijcie się! Ja za was tego nie zrobię!". Oczywiście, że nie. Wrzeszczy do lustra, bo doskonale wie, że sam się ogarnąć też nie potrafi. To jednak żadne usprawiedliwienie dla całej reszty świata.

10:25, tenodteledysku
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 czerwca 2016

Siedzieli z Rudym snując plany. Opowiadali o koralowych morzach, górach strzępiących chmury w poszarpane sny i o plażach, na których piasek jest zawsze jak złoty dotyk opuszków palców gejszy. Mówiąc prosto: śnili na żywo.

Rudy już prawie wątpi. Opowiada o tym, jak Jasna przebąkuje o rozwodzie. Myśli o uldze towarzyszącej straceniu ostatnich szans. Kiedy nie masz już nic, przed Tobą wszystko staje otworem. To prawda, o ile nie masz czterdziestu lat i dziecka. Ale, bądźmy szczerzy - kto z nas nie marzył o utopii wiecznego zaczynania od podstaw?

22:06, tenodteledysku
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 maja 2016

No więc: nie.

Nie: dla każdej chęci posłania w eter - niechby nawet sztucznej inteligencji blogowej - wszystkich moich: złości, chęci i niechęci, najprywatniejszych przekonań, a przede wszystkim prawdy taką, jaką się wydaje.

Dawno, dawno temu Ten od teledysku był tak pewny swego, że nie było takiej minuty w kwadransie godziny jego spotkania z kimkolwiek, w której nie byłby w stanie dowieść wyższości wartości swoich przekonań. 

A potem trochę (nie całkiem, ale jednak odrobinę) dorósł na tyle, by być zdolnym spamiętać niechby nawet tę nędzną  1/100 swoich stuprocentowych pomyłek.

00:03, tenodteledysku
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 01 maja 2016

- Zagadałeś do niej - podzielił się spostrzeżeniem z Tym od teledysku Pieszczoch, siedzący akurat w cieniu werandy bardzo przyjemnej knajpki podającej niezłe lokalne piwo i takie sobie kulinaria.

- Ma bardzo ładne oczy.

- Tak, oczy ma ładne - zgodził się Pieszczoch tonem wskazującym, że nic poza oczami nie było interesującego w tej kobiecie z niezbyt dużego miasta, którego bardzo dawna świetność nieustannie dogasała, zamiast rozkwitać.

 

Patrząc na niego, Ten od teledysku przypomniał sobie lokalnego fascynata przybiegającego z tomami prowadzonych przez siebie ksiąg pamiątkowych, by podtykać je do podziwiania i podpisywania przejezdnym. Człowiek ten, ogromnie przejęty swym posłannictwem, z zapałem opowiadał o znakomitości historii swego miasta. Ponieważ siedzieli wówczas w tej samej knajpce, ale większą grupą, składającą się zresztą przeważnie z pisarzy, wydawców, krytyków i redaktorów bądź choćby blogerów, chciwie wypytywał ich o ślady swego miasta w ich artykułach, powieściach i opowiadaniach bądź choćby wpisach. Temu od teledysku zrobiło się go żal, ale zaraz zawstydził się tego żalu. Litować się nad kimś, to znaczy czuć się od kogoś lepszym. A Ten od teledysku nie widział powodu, by czuć się lepszym od człowieka z misją, ogarniętego pasją wydobywania swego miasta z ciemności, posłannictwem upartego przykuwania uwagi do jego lepszych czasów. Podczas gdy Ten od teledysku pił piwo przyglądając się jak jeden z jego znajomych, chętnie czytany i utalentowany na wiele sposobów, pisarz domalowywał sutki na ilustracji debiutanckiej chyba powieści scenarzysty filmowego, człowiek kochający swoje miasto nieco rozpaczliwie szukał tropów jego lepszej przyszłości. Ponieważ po alkoholu Ten od teledysku robi się nieco bardziej zadumany niż zwykle, tamtego wieczora uznał, iż lokalny fascynat jest człowiekiem lepszym od nich wszystkich razem wziętych.

Gdy więc Pieszczoch wygłosił swój wątpliwy komplement, a mgnienie wspomnienia sprzed lat dwóch albo trzech lat sprowadziło na ospały od podróży i słońca umysł Tego od teledysku klimat nieco smutnej nostalgii, spojrzał na barmankę jak mógłby spojrzeć na kobietę, z którą mogłoby wydarzyć się coś więcej. Cokolwiek myślał o niej Pieszczoch, na tle Tego od teledysku wyglądała jak najświetniejsze wcielenie Afrodyty. Jasne, już jakiś czas temu przywitała się z trzydziestką, a cokolwiek robiła przez te trzy dekady nie przydało jej szczególnego wdzięku, za to sprawiło, że spotężniały jej biodra. Także jej ramiona nabrały wagi, zdecydowanie nie przypominała piękności z ilustracji Szancera. Ale może była piękna w oczach właściwego mężczyzny.

Nie został nim Ten od teledysku. Opuścili miasto dwie godziny później. Pieszczoch z ulgą, Ten od teledysku niemal bez uczuć. Podróżowanie to czasem po prostu chwila w słońcu, błysk ładnych oczu, powiew wspomnienia i jakiś żart, który zakotwiczy wspomnienie nowe, możliwe do przywołania za rok, czy dwa. Potem trzaśnięcie drzwi i już nic więcej, tylko wzgórza śmigające za oknem, wzdłuż drogi dokądś, albo donikąd.

Dziś pójdą na piwo w zupełnie innym mieście, by porozmawiać o tym, co zwykle. To, co zdarzyło się i nie zdarzyło wczoraj, zniknęłoby, mózg wymiótłby z siebie to wspomnienie, gdyby nie zostało zapisane w znacznie cierpliwszym, póki co, i gotowym wiele wybaczać internecie.

 

 

 

 

 

12:02, tenodteledysku
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 21